Na Czym Polega Zawód Buyera (kupca)?

Na Czym Polega Zawód Buyera (kupca)?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu słowo „buyer” mogło jedynie wywołać dezorientację i zamieszanie. Nikt nawet nie wiedział, że taki zawód może istnieć. Obecnie coraz więcej kobiet na całym świecie korzysta z usług profesjonalnych buyerów.

Kim jest buyer i czym on się zajmuje?

Buyer to osoba, która jest ekspertem w dziedzinie stylu. Potrafi zarówno robić zakupy, jak i sprzedawać. Buyer zajmuje się tworzeniem asortymentu butików, kierując się najnowszymi trendami. To właśnie tego szczęściarza często można zobaczyć na pokazach mody na całym świecie. W jego ręce wpadają najnowsze kolekcje Hermès, Furla, Chanel. Buyer doskonale wie, czego pragną konsumenci i właściciele butików.

Ponadto buyerzy zajmują się zakupem rzeczy „na zamówienie”. Podróżują po całym świecie (najczęściej są to stolice branży modowej, takie jak Paryż czy Mediolan) i kupują ubrania, buty, torebki, zegarki i biżuterię dla zamówiających. Na przykład, spodobała Ci się torebka Hermes Kelly. Aby ją otrzymać, wystarczy skontaktować się z buyerem. Znajdzie dla ciebie odpowiedni model, skontaktuje się ze sprzedawcą i dostarczy. Zapłacisz tylko za sam zakup. Jest to bardzo wygodne. Otrzymasz oryginalny przedmiot z markowej fabryki lub sklepu, nie wychodząc z domu.

Nie każdy może być dobrym buyerem. Sama chęć niestety nie wystarczy. Ten zawód się sprawdzi tylko wśród osób z pewnym zestawem cech. Musisz mieć specjalistyczne wykształcenie, interesować się modą, znać języki obce i umieć znaleźć wspólny język z ludźmi. Ponadto musisz posiadać sporą odporność na stres. Może być wiele nieoczekiwanych sytuacji i nieprzyjemnych chwil.

Buyer: mity zawodu

Wiele osób błędnie uważają, że buyer to supermodny, ubrany od stóp do głowy w luksusowe markowe rzeczy Jeżdżą do stolic świata, chodzą na imprezy, piją szampana z gwiazdami. A ich jedynym zadaniem jest chodzenie do butików i robienie zakupów.

Takie przekonania są bardzo dalekie od rzeczywistości. Kiedy nadchodzi sezon zakupów, buyer dosłownie orka jak koń przez dwanaście godzin dziennie. Tempo pracy czasami nie pozwala nawet zjeść jak człowiek. A nogi „odpadają” ze zmęczenia. Od obfitości produktów na wystawach kręci mu się głowa, a świadomość jest zamglona. Wszystkie rzeczy wydają się już takie same. Dużo presji, bo asortyment sklepu, a także jego sprzedaż, zależy bezpośrednio od jego decyzji.

Kolejne błędne wyobrażenie o tym zawodzie wiąże się z zamiłowaniem do mody. Niektórzy uważają, że wystarczy znać wszystkie trendy i być zwolennikiem branży modowej. Ale kupujący musi umieć liczyć, być bardzo skrupulatnym i uważnym. Nie można obejść się bez wiedzy ekonomicznej i umiejętności prowadzenia tabel.

Kupujący nie może kierować się wyłącznie własną opinią. Jeśli postępuje tylko z intuicji według własnego gustu, doprowadzi to do całkowitego fiaska. Można polegać tylko na dokładnych danych. Zawsze trzeba myśleć z „głową” potencjalnego nabywcy. Rozglądać rzecz ze wszystkich stron. Im lepiej kupujący ją zna, tym łatwiej będzie ją sprzedać.

Czy można nauczyć się zawodu buyera?

Czy buyer to powołanie, czy jednak da się tego nauczyć? Niewątpliwie są ludzie tak utalentowani, że dosłownie mają w żyłach smykałkę komercyjną do trendów. Są z natury obdarzeni takim talentem. Ale są też tacy, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu wykształcili się w branży modowej. W obydwóch przypadkach można dojść do sukcesów w branży.

Buying to zdecydowanie coś, czego możesz się nauczyć. To wymaga specjalnego nastawienia. Musi łączyć walory analityczne i gust artystyczny. Pierwsza rzecz pomoże z góry obliczyć sytuację. Można to zdobyć dzięki doświadczeniu. Jednak zainteresowanie modą, gust, wyobraźnią i pasją powinno tkwić w człowieku dosłownie od urodzenia.

Na szczęśćie dobry gust da się wypracować. Nie pojawia się on w każdym z nas samodzielnie. Napewno duży wpływ ma otoczenie. Szczególnie w wieku do 18 lat, kiedy kształtujemy w sobie dorosłą osobę.  Jednak jeżeli mamy zainteresowanie modą, nie będzie problemów z doskonaleniem tej umiejętności. W końcu dobry gust to umiejętność tworzenia harmonii. Taka umiejętność, przychodzi poprzez „obserwacje”. Wizja kupującego mody i jej koncepty muszą być elastyczne i plastyczne. Wszakże w tej dziedzinie wszystko szybko się zmienia. Dlatego zawsze musisz pozostawać „w temacie”. Jeszcze lepiej, przewidywać i wyprzedzać trendy.

JUŻ CZYTAŁES O 6 NIEDROGICH ANALOGACH LUKSUSOWYCH TOREBEK W TYM ARTYKULE?

Chcę zostać kupcem: jak to zrobić krok po kroku

Wszystkie nabyte lub wrodzone umiejętności muszą zostać przetestowane. Można to zrobić za pomocą podróży służbowych. Najlepszym sprawdzianem będzie pierwszy samodzielny wyjazd za granicę w tym celu. Natychmiast poinformuje Cię, do czego jesteś zdolny. Trudno uniknąć błędów. Ale wszystkie ludzi sukcesy przechodzili przez to. Na początku będzie to przerażające. Alepierwsze kroki zawsze są takie. Dobrze by było mieć przy sobie bardziej doświadczoną osobę. Jedmak w tym zawodzie niezwykle ważna jest umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji.

Najważniejsze jest, żeby się nie poddawać i nie tracić chęci do działania. Zawsze przejmuj inicjatywę i nie bój się uczyć nowych rzeczy. Te wskazówki pomogą Ci stać się prawdziwym profesjonalistą:

  • Zbadaj trendy w branży modowej. Przydatne będzie zrozumienie, jak ta cała „kuchnia” działa od środka. Kto odgrywa jaką rolę, co wpływa na kształtowanie się trendów, jak odbywa się wycena. Pamiętaj, aby porozmawiać z tymi, kto już osiągneli sukces w branży, z tymi, na kogo chcesz się wzorować;
  • Bądź otwarty na wszelkie nowe doświadczenia. To nie musi być tylko robienie zakupów. W końcu do obowiązków kupującego należy nie tylko badanie najnowszych kolekcji. Buyer bierze na siebie dużą odpowiedzialność – od zakupu produktu od dostawcy po przekazanie go w ręce konsumenta. Musisz umieć odpowiednio budować relacje, komunikować się z ludźmi, jednocześnie okazywać lojalność i wytrwałość;
  • Jeśli jest możliwość zdobycia wykształcenia w dziedzinie mody, skorzystaj z niej. Może to być dyplom uniwersytecki, kursy bądż szkolenia, warsztaty;
  • Wypróbuj się jako konsultantka lub stylistka mody w kilku firmach. To doświadczenie będzie bezcenne i przydatne w przyszłości. Bonusem będą przydatne znajomości i kontakty;
  • Nie bój się stażu. Znane marki często zatrudniają stażystów. To Twoja szansa, aby stać się częścią ogromnej, wybitnej troski. Jeśli masz takie doświadczenie w swoim CV, to Twoja dalsza kariera będzie miała fantastyczny potencjał. Możesz odbyć staż w butiku lub modnym czasopismie. Nie szkodzi, jeżeli w firmie, w której chesz pracować, nie ma otwartej rekrutacji. Zaproponuj swoją kandydaturę. Jeśli nie potrzebują ciebie teraz, to  możesz zostać zaproszony nieco później. Tutaj, jak mówią: pukaj – a w końcu otworzą;
  • Nie siedź w domu. Im więcej upubliczniasz się i uczestniczysz w odpowiednich wydarzeniach, tym lepiej. Spotkasz tam przydatnych ludzi, wymienisz się numerami telefonów i uzyskasz wiele bezcennych informacji za darmo; Załóż swój własny blog modowy. Pozwoli ci to skuteczniej formułować osobiste opinie i kształcić poczucie stylu. Dzięki temu, możesz znaleźć swoich pierwszych klientów, a także nawiązać nowe znajomości;
  • Jeśli jednak na razie nie uda Ci się zdobyć upragnione stanowisko buyera, nie poddawaj się. Podejmij się wszelkich prac, które są bliskie tematowi mody. Tymi małymi krokami na pewno dojdziesz do celu.

Gdzie uzyskać specjalistyczną edukację

Dosłownie dziesięć lat temu nie było w ogóle takiej opcji, żeby zdobyć specjalizację buyera. Po prostu dlatego, że takiego kierunku nigdy nigdzie nie nauczano. Obecnie istnieje wiele kursów, które pomogą Ci zostać profesjonalistą w swojej dziedzinie. Na uczelniach pojawił się kierunek „Zarządzania Branżą Modową”. Jest to bezpośrednio związane z zawodem kupującego. Istnieją różne seminaria i warsztaty. Można je odwiedzać zarówno w trybie offline, jak i online.

Najbardziej popularnym i poszukiwanym jest University of the Arts London . Wiadomo, że nie każdego stać na studia w Wieliej Brytanii. Ale alternatywna opcją mogą być, naprzykład, kursy tej uczelni, które można odbyć zdalnie. Oczywiście odbywają się one w języku angielskim. Ale, jak już wspominaliśmy, dla buera bardzo ważna jest znajomość języków obcych. Dlatego będzie to tylko na plus.

W pracy kupującego ważne jest, aby być dociekliwym, zwłaszcza na początku kariery. Otaczaj się ludźmi, którzy interesują się modą. Subskrybuj odpowiednie kanały informacyjne, czytaj artykuły, czasopisma i książki. Odwiedzaj muzea, wystawy, podróżuj. Śledź marki, blogi modowe. Bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami w branży modowej. Nie przestawaj uczyć się nowego i inspirować się!

Yana Dzhharkova

Related Posts

Coccinelle – Historia marki. Czyja marka? Jak odróżnić oryginał od podróbki?

Coccinelle – Historia marki. Czyja marka? Jak odróżnić oryginał od podróbki?

TOP 10 Marek Torebek Średniego Segmentu Cenowego. Część 2

TOP 10 Marek Torebek Średniego Segmentu Cenowego. Część 2

TOP 10 Eleganckich Markowych Walizek

TOP 10 Eleganckich Markowych Walizek

6 Niedrogich Anologów Luksusowych torebek

6 Niedrogich Anologów Luksusowych torebek

No Comment

Leave a Reply